środa, 16 lutego 2011

Loft na poddaszu cz1. Wideo Inspiracje

Loft na poddaszu cz2. Wideo Inspiracje

Bolko loft-dom z kopalni

Bolko loft - dom z kopalni
Załadowane przez: gazeta_katowice. - Odkryj nowe wideo z podróży i przygód.

poniedziałek, 14 lutego 2011

Wnętrze w stylu industrialnym

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki


Z Europy zachodniej oraz zza oceanu przywędrowała do Polski moda na wnętrza utrzymane w stylu industrialnym – od pojedynczych elementów i nawiązań, aż po kompletne stylizacje i wnętrza dostosowane do dawnych budynków przemysłowych.



niedziela, 13 lutego 2011

Zamieszkać w lofcie

Autorem artykułu jest Jan Sowiński


Pomieszczenia dawnych fabryk, zakładów włókienniczych a nawet koszary wojskowe coraz częściej zaadaptowane zostają na luksusowe mieszkania. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby o tym, żeby tam zamieszkać. Dziś ceny tych swoistych apartamentów potrafią szokować.

Oczywiście lofty – bo o nich tu mowa - to mieszkania o bardzo wysokim standardzie. Przeważnie mają bardzo dużą powierzchnię i mało ścian działowych. Przestrzeń loftu to zagospodarowane dawne fabryki lub magazyny. W Polsce moda na lofty pojawiła się stosunkowo niedawno – Zachodnia Europa ma już w tym zakresie kilkudziesięcioletnią tradycję, którą mogliśmy poznać m.in. dzięki filmom. Pierwsze polskie lofty powstały w Łodzi w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera, jednak w ślad za tym miastem szybko poszły inne większe aglomeracje i mniejsze miasta: Warszawa, Poznań, Kraków, Kołobrzeg czy Zielona Góra.
Zaletą loftów jest niewątpliwie ich nieskrępowana przestrzeń. Pomieszczenia są przeważnie bardzo wysokie, ścian działowych nie ma – to inwestor decyduje jak, i czy w ogóle chce dzielić istniejące pomieszczenie. Dlatego każdy loft jest inny, niepowtarzalny i zaskakujący.
Ogromne zazwyczaj okna zapewniają znakomite doświetlenie, podkreślające niezwykłość konstrukcji budynku. „Inwestorzy przeważnie decydują się pozostawić widoczne „niedoróbki”, czyli fragmenty metalowych konstrukcji, surowych cegieł i kamienia. Krótko mówiąc - ciekawie i zachwycająco. Jednak najważniejsza umiejętność przy urządzaniu loftów to wykorzystanie już istniejących, starych elementów przestrzeni i wkomponowanie w nią nowoczesnych dodatków w taki sposób, aby wszystko tworzyło spójną całość” - tłumaczy Wacław Dyll, dyrektor Działu Inwestycji Excellent SA. Przykładem tego typu inwestycji mogą być krakowskie Lofty w Młynie, będące adaptacją ciekawych wnętrz zabytkowego budynku byłego młyna Ziarno. Generalnym wykonawcą inwestycji była spółka Krakow Lofts. Natomiast w wykańczaniu mieszkań brał udział Dział Obsługi Inwestycji Excellent SA.
Adaptacja starych obiektów przemysłowych niejednokrotnie okazuje się zbawienna dla całych dzielnic. Brak pomysłu na zagospodarowanie niepotrzebnych, stanowiących problem budynków spędza sen z powiek władzom niejednego polskiego miasta. „Fabryki, zakłady i magazyny lokowane były przecież najczęściej w ścisłych centrach – a ich opuszczone mury przez wiele lat straszyły okolicznych mieszkańców i turystów. Moda na „mieszkanie w fabryce” z pewnością pozytywnie wpłynie na miejski krajobraz” - dodaje Wacław Dyll.
Lofty to nie tylko mieszkania. Dużymi przestrzeniami interesuje się także biznes. W dawnych halach powstają nowoczesne biurowce czy też centra handlowe i rozrywkowe. Niezwykłe wnętrza oraz dogodna lokalizacja stanowią atrakcyjny kąsek dla inwestorów. Opuszczone i zaniedbane hale zyskują zatem swoja drugą szansę, wpływając też na poprawę wizerunku dzielnic, w których się znajdują.
Inwestycja w lofty nie jest prosta. Specyfika wnętrz wymaga dobrania prawie wyłącznie dedykowanych rozwiązań – od wielkich okien o unikalnych kształtach, poprzez nietypowe drzwi, po konstrukcje łączące różne rodzaje materiałów (drewno, szkło i metal). Zazwyczaj wymagane są materiały na zamówienie, bardzo wysokiej jakości. Zabezpieczenie oryginalnych cegieł, przy jednoczesnej renowacji zrujnowanych zazwyczaj tynków, wymaga udziału najwyższej klasy specjalistów. Ale inwestor nie traci – mimo że w Polsce lofty nie osiągają jeszcze takich cen jak na zachodzie, po wykończeniu są warte co najmniej kilka razy więcej.
Kto wybiera mieszkanie w lofcie? Nie wszystkim klimat starych budynków będzie odpowiadał – specyficzna przestrzeń fascynuje zazwyczaj ludzi młodych, którzy lubią współistnienie obok siebie surowych, starych elementów z tymi najbardziej modernistycznymi. W loftach dobrze czują się także artyści – duża, niezwykła przestrzeń działa na nich inspirująco.
Lofty niewątpliwie mają teraz swoje pięć minut. Podaż postindustrialnych, zaniedbanych obiektów jest wciąż wysoka, a moda na niezwykłe wnętrza zachęca inwestorów do podjęcia kolejnych wyzwań. Być może już niedługo większość opuszczonych i straszących dzielnic przerodzi się w prestiżowe miejsca, którymi polskie miasta znów będą mogły się chwalić.
---
Excellent SA

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Mieszkanie w loftach

Mieszkanie w loftach
Komu marzy się przestronne, niestandardowe mieszkanie, może zdecydować się na kupno loftu. Mieszczą się one w starych, często zabytkowych budynkach, które w dawnych latach służyły jako fabryki, magazyny, dworce, koszary albo inne obiekty przemysłowe. To, co charakteryzuje lofty to taki rodzaj adaptacji pomieszczenia, aby w jak największym stopniu zachować industrialny klimat i wystrój budynku.
Początkowo w loftach mieszkali głównie artyści, którzy stosunkowo niewielkim kosztem mogli urządzić sobie duże, jasne pracownie w opuszczonych budowlach. Z czasem takim ekstrawaganckim rozwiązaniem zainteresowała się reszta społeczeństwa. Mieszkanie w loftach stało się modne, a ich lokatorzy postrzegani byli jako ludzie niekonwencjonalni i oryginalni. Podążając za tą modą, architekci zagospodarowywali całe opuszczone dzielnice, tworząc ze zniszczonych, cieszących się złą sławą okolic prestiżowe osiedla mieszkaniowe.
Obecnie ceny loftów nie należą do najniższych, ale z pewnością są one warte swojej ceny. Lofty to przede wszystkim spora przestrzeń, wysokie pomieszczenia i dużo okien. Wnętrze loftu możemy dowolnie zaprojektować, wykorzystując przy tym obecne, industrialne fragmenty konstrukcji. Oprócz starych, zaadaptowanych loftów, na rynku nieruchomości znajdziemy także zupełnie nowe inwestycje tego typu – tak zwane soft lofty.
Deweloperzy od podstaw stawiają budynki, które swoją formą nawiązują do stylu industrialnego, nie są jednak tak kategorycznie przywiązane do „fabrycznego” wystroju jak lofty zaadaptowane. Takie lofty nie ustępują wyglądem swoim „starszym braciom”, są za to tańsze w dalszej eksploatacji. Zastosowanie nowoczesnych materiałów i technologii pozwala bowiem na wprowadzenie takich rozwiązań, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Autor: housecore